Uverejnené Jeden komentár

HYDROLATERAPIA – liečivá voda s dušou rastliny

Esenciálne oleje sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené, avšak v skutočnosti je používanie týchto koncentrovaných vonných látok v aromaterapii novinkou niekoľkých desaťročí, ktorej predchádzala výroba hydrolátov na prvom mieste. Rada by som Vám preto dnes viac priblížila hydrolaterapiu – jemný a účinný spôsob spolupráce vody a rastlín a bezpečnú forma aromaterapie pre všetkých, vrátane detí a mamičiek.

AROMATERAPIA

Aromaterapia je pre mnohých známy pojem a v dnešnej dobe sa teší narastajúcemu záujmu. Kto by sa nestretol s fľaštičkou plnou omamnej vône levandule. Tiež som praktickým používateľom esenciálnych olejov a neviem si predstaviť lepší spôsob, ako ukončiť upratovanie domácnosti, než zapáliť sviečku na aromalampe či zapojiť difuzér a užívať si rozplývanie vône cédra s pomarančom do všetkých kútov svojho domu.

AKO PRICHÁDZAJÚ NA SVET VÔNE

Názvom “silice” sa botanicky označujú prchavé vonné látky, kým sú súčasťou rastliny. Pri parnej destilácii sa najčastejšie využíva, síce technologicky vylepšený, ale stále ten istý a stáročia známy princíp uvoľňovania vonných látok z rastlín, pôsobením vodnej pary. Para prechádza cez rastlinný materiál a uvoľňuje z neho látky ľahšie ako voda; a taktiež látky rozpustné vo vode. Táto zmes sa v rámci uzavretého systému ochladí a kondenzuje do záchytnej nádoby v podobe “esenciálneho/éterického oleja”, ktorý pláva na povrchu a “hydrolátu”. Hydrolát obsahuje zostatkové množstvá esenciálnych olejov a je navyše obohatený o ďalšie hydrofilné látky a organické kyseliny.

Z jedného procesu destilácie môžeme získať napríklad 10 ml esenciálneho oleja a 5l hydrolátu. Hydrolát sa často nazýva aj “kvetová voda” s ktorou ste sa možno stretli pri kúpe ružovej vody, najznámejšieho a najdlhšie používaného hydrolátu na svete. V anglicky hovoriacich krajinách používajú tiež názov „hydrosol“.

UPOZORNENIE!: “Vonný olej” je označenie synteticky vyrobenej náhrady vône/esenciálneho oleja, na fľaštičke by malo byť varovanie ohľadom nebezpečenstva pre vodné organizmy a jeho akékoľvek používanie a vypúštanie do priestoru neodporúčam. 

HYDROLATERAPIA JE STARŠOU SESTROU AROMATERAPIE

Hlavným produktom parnej destilácie rastlín býva spravidla esenciálny olej, aj keď to tak nebolo vždy. Keby sme sa začítali do historických kníh, zistíme, že spracovanie rastlín a oddeľovanie ich aktívnych častí a substancií, má svoje korene snáď už tam, kde človek vykresal prvý oheň a “postavil na čaj”. Kvetová voda by sa našla v skrášľujúcej komnate Kleopatry aj v lekárničke Hippokrata, či u slávneho perzského lekára Avicenna, ktorý vraj okolo roku 1000 nl. vylepšil destilačný proces. Uplynulo veľa času, kým sa z ružovej vody z macerátu, či vody vyvarenej z ružových kvetov, stal čistý a vôňou aj účinkami oveľa intenzívnejší ružový hydrolát. Zatiaľ čo Európa momentálne zažíva boom s esenciálnymi olejmi, v Číne aj Oriente sa tešia stále vysokej popularite práve hydroláty, nazývané tiež liečivými vodami, ktoré sa v ich tradičnej medicíne používajú už po stáročia.

ÚČINKY, DÁVKOVANIE A POUŽITIE HYDROLÁTOV

Hydroláty je možné bezpečne použiť vo všeobecnosti všade tam, kde by ste použili esenciálne oleje, bez obáv o správny počet kvapiek, či časté obmedzenia pre rizikové skupiny ľudí. Niektoré esenciálne oleje totiž nie sú vhodné pre deti, kojace mamičky, tehotné ženy, ľudí s vysokým či nízkym krvným tlakom a problémami so zrážanlivosťou krvi. U niektorých špeciálnych hydrolátov existujú tiež výnimky, no zďaleka ich nie je toľko. 

Dávkovanie hydrolátov začína pri pár kvapkách do nosa či do pohára s vodou a končí pri pár lyžiciach do kúpeľa. Hoci sú to priezračné tekutiny, čisté ako voda, nezamieňajte si ich za nástroj dopĺňania pitného režimu. Vypiť pohár hydrolátu na posedenie totiž môže mať až prekvapivo silné a nechcené účinky nie len na prehnanú očistu organizmu. Predávkovanie hydrolátmi však ani zďaleka nenapáchalo počas celej svojej histórie toľko problémov, ako predávkovanie esenciálnymi olejmi. Používanie hydrolátov je teda bezpečným úvodom do skúmania účinkov aromaterapie pre úplných laikov.

Čo všetko ponúka hydrolaterapia? Tu je zoznam nekonečných možností nežnej a účinnej tváre aromaterapie:

DIFÚZIA A INHALÁCIA:

  • rozptýlenie do priestoru: na osvieženie a prevoňanie vzduchu, rozptýľte hydrolat z mäty v domácnosti, na toalete, alebo pri dlhom pobyte v aute, alebo inej uzavretej miestnosti bez možnosti vetrania
  • nalejte do aromalampy alebo difúzera namiesto čistej vody a esenciálnych olejov
  • vlejte do horúcej vody hydrolát z rumančeka a naparujte sa pre uvoľnenie dýchacích ciest alebo očistu pleti

TEXTIL:

  • prevoňajte oblečenie v skrini, záclony na odpudenie hmyzu
  • nasprejujte levanduľový alebo medovkový hydrolát na vankúš pred spaním pre pokojný spánok

POKOŽKA:

  • Doprajte si hydrola-sprchu a osviežte svoju tvár aj celé telo v horúcich dňoch v prírode, počas šoférovania, či cestovania v MHD hydrolátom z mäty:)
  • hydratujte suchú a upokojte podráždenú pokožku po holení, opaľovaní, aj uštipnutí hmyzom hydrolátom z medovky, alebo levandule
  • zmiernite zápalové procesy a podporte hojenie mastnej, aknóznej pleti obkladom z rozmarínového, rumančekového či levanduľového hydrolátu
  • použite hydrolát z rumančeka alebo ruže na unavené, opuchnuté a zapálené oči
  • pridajte hydrolát do uvoľňujúceho kúpeľa, sedacieho kúpeľa aj kúpeľa nôh
  • zmiešajte s vodou a použite na výplach nosa, alebo aplikujte priamo pár kvapiek do nosa pri nachladení, alebo chrípke

KOZMETIKA:

  • vyrobte si z ružového hydrolátu a kozmetického ílu pleťovú masku
  • zmiešajte rozmarínový alebo mätový hydrolát s tinktúrami a esenciálnymi olejmi na výrobu vlasovej vody, repelentu, či antiperspirantu
  • odlíčte, čistite a tonizujte pleť jemným ružovým a rumančekový hydrolátom 
  • použite mätový hydrolát ako ústnu vodu, alebo na osvieženie ústnej dutiny a naštartovanie trávenia po jedle

KUCHYŇA:

  • použite na dochutenie pokrmov v studenej kuchyni, osviežte ľadovými kockami z ružového hydrolátu letné nápoje a koktejly, ozvláštnite zákusky, sorbety a smoothie nápoje
.

AKO SPOZNAŤ KVALITNÝ A ČISTÝ HYDROLÁT

VODA

Kvalita hydrolátov z veľkej miery závisí od zdroja použitej vody, aj od toho, či je hlavným, alebo vedľajším produktom destilácie. To naznačuje koncentrácia aktívnych zložiek, ktorá sa zisťuje pomocou olfaktorického testu. Kvalitný hydrolát sa vyznačuje výraznou vôňou, pretože je zachytený v prvej várke destilácie, kedy v ňom ostáva aj vyššie množstvo esenciálnych olejov. Vôňa hydrolátu však nemusí stále korešpondovať s tou, ktorú očakávame pri esenciálnom oleji. Niektoré hydroláty sú špecifické svojou zemitejšou a hlbokejšou, ale nie nepríjemnou vôňou.

TRVANLIVOSŤ A KONZERVANTY

Kyslé prostredie hydrolátu (5-6pH) zabraňuje šíreniu baktérií, avšak nechráni pred rastom kvasiniek. Preto majú hydroláty nižšiu dobu trvanlivosti, zväčša do 1 roka. Bezpečnou voľbou pre konzerváciu hydrolátov bez ovplyvnenia ich kvality, je ošetrenie UV svetlom. Trvanlivosť predlžujú niektorí výrobcovia benzoátom sodným, sorbanmi, či kyselinami. Takéto hydroláty však nie sú vhodné na vnútorné užívanie a môžu byť nebezpečné aj pre priame vdychovanie. Po otvorení by ste mali hydrolát spotrebovať ideálne do troch mesiacov.

KVETOVÉ VODY vs. HYDROLÁTY

Na trhu sa nachádzajú rôzne prípravky, ktoré sa označujú ako kvetové vody, nie vždy však ide o hydroláty. Niekedy výrobcovia zmiešajú destilovanú vodu s esenciálnym olejom a pridajú solubilizátor, aby vytvorili vodu, voňajúcu po kvetoch. Preto si vždy preverte Vašu značku aj zloženie produktu. 

VNÚTORNÉ UŽÍVANIE

Ak chcete hydrolát používať na varenie, aplikáciu na sliznice, či jeho pitie, vždy si zistite u svojho dodávateľa, či sa jedná o produkt potravinárskej kvality vhodný na vnútorné užívanie.

BALENIE

Pokiaľ je možné zvoľte si hydrolát zabalený v sklenenej tmavej fľaši, skladujte pri teplote 15-18 stupňov napríklad v komore a ochráňte pred rýchlymi výkyvmi teplôt. Neskladujte hydroláty pri zdroji sálavého tepla, ani v mrazničke. Prehriatie aj vymrznutie znižuje jeho kvalitu.

ESENCIÁLNE OLEJE vs. HYDROLÁTY

Esenciálne oleje tvoria veľmi malé percento účinných látok (cca 0,5 – 2%), ktoré obsahuje rastlina ako celok spolu s ďalšími aktívnymi látkami, napríklad fenolmi, flavonoidmi, saponínmi, glykozidmi, sacharidmi a ďalšími, určujú jej liečivé vlastnosti. Z praktického hľadiska nie je teda možné, aby Vám esenciálny olej z levandule nahradil levanduľový čaj. Hydrolát má naopak k čaju oveľa bližšie. 

Aromaterapia je veľmi príťažlivý voňavý vesmír, avšak je vždy treba prihliadať na vhodnú voľbu rastlinného extraktu. Na uvoľnenie tráviacich problémov sú oveľa vhodnejšie potravinové doplnky v podobe tinktúr, alebo čaje, ktoré práve vďaka obsahu trieslovín podporujú tvorbu žalúdočných štiav. Práve tu nastupuje na rad aj voľba hydrolátu, zabudnutej staršej sestry aromaterapie, ktorý je svojim zložením bezpečnejší a biologicky dostupnejší pre náš tráviaci systém.

BEZPEČNÁ AROMATERAPIA

Za bezpečnú aromaterapiu môžeme považovať používanie hydrolátov, rozptyľovanie esenciálnych olejov do priestoru a aplikovanie esenciálnych olejov zriedených v rastlinnom základovom oleji na pokožku. To všetko v primeranom množstve a čase, zvolenom podľa danej situácie. Takým spôsobom vieme ovplyvniť dýchaciu, tráviacu aj nervovú sústavu a všetky orgány tela. Mnohé vedecké štúdie dokonca potvrdzujú, že najúčinnejším a najrýchlejším spôsobom, ako dostať esenciálny olej do celého tela už po 5-20 minútach, je jeho priama inhalácia, napríklad z vreckovky, rúška alebo inhalačnej tyčinky.

Neodborné dávkovanie, neriedená aplikácia na kožu, či dokonca ústne podávanie esenciálnych olejov z rúk laika, môže, aj keď s dobrým úmyslom, no bez poznania širších skutočností, spôsobiť podráždenie a nezvratné poškodenie slizníc dýchacích a tráviacich ciest, ktoré nie sú na príjem tejto formy rastlinného extraktu stavané. 

Preto by každý nový používateľ mal pred použitím aromaterapie pre seba a svojich najbližších nahliadnuť pod povrch marketingových článkov predajcov esenciálnych olejov a naštudovať si čosi o bezpečnej aromaterapii a odporúčania k liečbe skonzultovať u certifikovaných aromaterapeutov s klinickou praxou

Tak, ako u všetkých látok, aj tu platí dvojnásobne, že správne načasovanie, dávka a použitie môže z každej substancie spraviť jed alebo liek.


Tipy na odbornú literatúru


V prípade, že sa zaujímate o odborné štúdium aromaterapie, odporúčam knihu od Roberta Tisseranda, celosvetovo uznávaného aromaterapeuta s vedeckým základom, ktorý vydal knihu “Essential oil Safety” už v dvoch edíciách.

Švajčiarska autorka Lydia Bosson, medzinárodne uznávaná aromaterapeutka a učiteľka s viac ako dvadsaťpäťročnú praxou, ktorá spolu so svojím manželom Philippom založila a vedie holistickú školu aromaterapia a ajurvédy Usha Veda, nám vo svojej knihe Hydrolaterapie ponúka svoje praktické skúsenosti s využitím hydrolátu pri liečbe.

Vyskúšajte organické hydroláty Voniava

1 názor k “HYDROLATERAPIA – liečivá voda s dušou rastliny

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.