Uverejnené komentáre 4

Štúdia: Čistenie vzduchu esenciálnymi olejmi v čase chrípky

Viaceré štúdie potvrdzujú, že niektoré esenciálne oleje obsahujú účinné antibakteriálne látky (Tisserand 2015). Liečba s éterickými olejmi a inými aromatickými látkami ako doplnok k alopatickým liekom bola užitočná aj na zmiernenie symptómov chrípky, ako je nevoľnosť, bolesť hlavy a tečúci nos (Price and price 2007). Existujú však dôkazy, že esenciálne oleje môžu zohrávať aktívnu úlohu pri znižovaní komplikácií chrípky a jej šírenia.

Ak sa chcete bližšie pozrieť na životný cyklus chrípky, jeho interakciu v hostiteľskej bunke a sľubný výskum, ktorý naznačuje, že aromatické zlúčeniny sú účinnou liečbou infekcie chrípky a prevenciou šírenia chrípky, prečítajte si originálny článok tu: Essential oils to prevent the spread of flu.
My Vám ponúkame výber z článku, ktorý popisuje dokázané účinky esenciálnych olejov na potlačenie aktivity rôznych kmeňov chrípkového vírusu.

ANTIVÍRUSOVÉ ESENCIÁLNE OLEJE NA ČISTENIE VZDUCHU

Množstvo éterických olejov a chemických zložiek preukázalo schopnosť potlačiť aktivitu HA (hemaglutinínov, proteínov, ktoré sú zodpovedné za prichytenie vírusu na stenu napadnutej bunky) v štúdii in vitro, ktorá skúmala kmeň vírusu chrípky H1N1.

EO zo škoricových listov (Cinnamomum zeylanicum), EO bergamot (Citrus bergamia), EO citrónová tráva (Cymbopogon flexuosus), EO eukalyptus (Eucalyptus globulus) a EO z tymiánu (Thymus vulgaris) pri aplikácii na kultivačné médium vykazujú výrazné potlačenie HA.

Prečítajte si tiež článok s odkazmi na štúdie Tymiánu potvrdzujúce antibakteriálne účinky streptokokových infekcií:
https://voniava.sk/studie-potvrdzuju-tymian-nici-streptokokove-a-respiracne-infekcie/

Esenciálny olej z čajovníka (Melaleuca alternifolia) potlačuje chrípku v počiatočných štádiách. Táto schopnosť bola pripísaná týmto zložkám EO z čajovníka: terpinen-4-ol, a-terpineol a terpinolen (Garozzo et al 2009, Garozzo a kol., 2011).

EO z čajovníka, ktorý sa aktívne rozptyľoval s rozprašovačom počas dvoch sekúnd, vyčistil takmer všetky vzdušné vírusy IAV do 10 minút, a ukázal nulový výskyt vírusov po 15 minútach (Usachev a kol. 2013).

EO Eukalyptus „Blue Malley“ (Eucalyptus polybractea) vykazoval nulový vírus 15 minút po 15-sekundovom období aktívnej difúzie s rozprašovačom (Usachev a kol., 2013).

Eugenol, ktorý je hlavnou zložkou EO z klinčeka (Syzygium aromaticum) a EO zo škoricových listov (Tisserand a Young 2014), tiež účinne potlačili aktivitu HA (Vimalanathan a Hudson 2014) a vykazovali rozsiahlu antivírusovú aktivitu v neskorých štádiách životného cyklu chrípky.

Vysoké množstvo eugenolu v týchto EO a v prípade škorice aj trans-cinnamaldehyd, sú vysoko dráždivé látky. Preto tieto EO odporúčame používať krátkodobo, len v difúznych zmesiach a v prázdnych miestnostiach, ktoré následne dobre vyvetráme. V žiadnom prípade neaplikujeme tieto oleje priamo na pokožku bez bezpečného rozriedenia v základovom oleji. Tieto EO nie sú vhodné pre malé deti.

Tieto účinky môžeme v biologicky dostupnej forme aj pre deti získať naparovaním nad klinčekovým vývarom, alebo pitím zázvorového čaju s klinčekmi.

EO z levandule (Lavandula angustifolia) a EO z Geránia (Pelargonium graveolens) tiež pôsobili na HA, ale len pri vysokých koncentráciách. Pri pasívnej difúzii počas 10 minút vykazovali EO Bergamot a Eukalyptus oleje významné zníženie počtu vírusov.

Pri pasívnom rozptýlení počas 30 minút vykazovali podobné účinky EO zo škoricových listov a EO z Geránia. (Vimalanathan a Hudson 2014). Tieto štúdie však zahŕňali difúziu v malých priestoroch (malá trubica a uzavretá komora) a tak difúzia miestnosti v domácnosti nemusí dosiahnuť porovnateľné výsledky (Usachev a kol. 2013, Vimalanathan a Hudson 2014). Viac info k štúdiám EO a pôsobení na vírusy chrípky tu.

Štúdie tiež potvrdili, že dve zmesi esenciálnych olejov potláčajú aktivitu vírusov chrípky. Obe zmesi obsahujú EO zo škoricovej kôry, eukalyptu a rozmarínu (Rosmarinus officinalis) (Brochot a kol. 2016).

Druhá zmes obsahuje navyše EO z klinčekov a sladkého pomaranča (Citrus sinensis) a táto zmes potláča produkciu vírusových bielkovín (Wu a kol. 2010).

AKO BEZPEČNE POUŽÍVAŤ ESENCIÁLNE OLEJE?

Na základe štúdie in vitro stačí 15 sekúnd rozprašovania EO v priestore na rýchlu a účinnú elimináciu vírusu chrípky (Usachev a kol., 2013), použitím EO z eukalyptu alebo EO z čajovníka.

Eukalyptus je strom z rodiny Myrtaceae a je ho niekoľko druhov. Eucalyptus globulus je najznámejším z nich, pochádza z číny a má vysoký podiel eukalyptolu, ktorý je zodpovedný za známu eukalyptovú arómu.

Eukalyptus radiata je jeho jemnejší príbuzný, ktorý je zaujímavou alternatívou na použitie pre deti, alebo citlivejšie osoby.

Tieto esenciálne oleje sa považujú za bezpečné na inhaláciu pre väčšinou ľudí a neobsahujú chemické zložky, ktoré sú dráždivé na pokožku. Avšak väčšina domácich používateľov má difúzery s menším výkonom, preto treba dĺžku dezinfikovania miestnosti upraviť. Ideálne je teda nechať v uzavretej prázdnej miestnosti pustený difúzer cca 10-15 minút a následne priestor vyvetrať.

Zaujímavou voľbou môže byť aj priama inhalácia vo forme naparovacieho kúpeľa alebo osobného inhalátora, kde však volíme jemnejšie EO, ako napríklad tymián, levanduľu, či rozmarín. Zvlhčovanie a čistenie vzduchu sa ukazuje ako výborný prostiedok na podporu liečby dýchacích ťažkostí, ale aj prevenciu v období vírusových epidémií.

Rozriedením zopár kvapiek kvalitných organických EO v základovom rastlinnom oleji (5kv/50ml), môžeme bezpečne olej natierať na priedušky, či spánky na uvoľnenie bolesti hlavy, podporu vykašliavania a pôsobenie detoxikačne priamo na orgány dýchacej sústavy.

Odporúčame vyskúšať Tymiánovú masť projektu Herbárium, ktorá obsahuje zrejúce olejové extrakty z celých bylín – levandule, rozmarínu a tymiánu, doplnené o vzácne druhy EO. Ak by ste sa chceli niečo viac priučiť, sledujte ich udalosti – praktické workshopy aj bylinkové kurzy.

RECEPT NA OČISTNÚ ZMES EO

Difuzér naplňte vodou a nakvapkajte EO. Pri objeme 150ml nakvapkajte 3-6 kv EO podľa ich sily, nechajte difúzovať v miestnosti aspoň 10 minút, vyvetrajte a vstúpte do čistého priestoru. Odporúčame vykonávať pred spaním, 1x denne, max 7 dní po sebe s aspoň 3-dňovou prestávkou. Podobným spôsobom môžete použiť aromalampu, množstvo kvapiek prispôsobte veľkosti miestnosti a objemu vody v aromalampe. Ideálne sú aromalampy vysoké s veľkou nádobkou na vodu (aspoň 8cm od sviečky k nádobke s vodou). V zimnom období stačí tiež položiť misu s vodou na radiátor a občasne pridať kvapku niektorého z odporúčaných olejov:

Vhodné kombinácie EO do 150 ml vody

 • 2kv tymián + 2kv rozmarín+ 2kv levanduľa
 • 4kv levanduľa + 2kv pomaranč
 • 3kv borovica + 2kv citrón
 • 2kv škorica + 3kv pomaranč + 2kv céder
 • 3kv čajovník + 3kv eukalyptus
 • 2kv oregano + 2kv čajovník

Viete, ako po domácky zistiť príčinu ochorenia dýchacích ciest? Ako rozpoznať základné znaky infekcie vírusovej a bakteriálnej a ako konať?
Prečítajte si súvisiaci článok:
Ako rozpoznať základné ochorenia dýchacích ciest?

Esenciálne oleje sú teda skvelým prostriedkom ako očistiť vzduch od vírusov. Ako využiť komplexnú silu bylín pri ďalších ochoreniach dýchacej sústavy a ako správne konkrétne byliny pripraviť, aby ste z nich dostali maximum? Overte si svoje vedomosti v tomto článku projektu Herbárium:
Bylinky na imunitu a zdravé dýchacie cesty. Vyznáte sa v nich?

NIEKTORÉ ODPORÚČANÉ ESENCIÁLNE OLEJE NÁJDETE AJ NA NAŠOM ESHOPE V MODREJ KATEGÓRII PĽÚCA


ODKAZY NA ŠTÚDIE:

Arora, Rajesh, et al. “Potential of Complementary and Alternative Medicine in Preventive Management of Novel H1N1 Flu (Swine Flu) Pandemic: Thwarting Potential Disasters in the Bud.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2011, pp. 1-16. doi:10.1155/2011/586506.

Brochot, Amandine, et al. “Antibacterial, antifungal, and antiviral effects of three essential oil blends.” MicrobiologyOpen, vol. 6, no. 4, 2016, pp. 1–6., doi:10.1002/mbo3.459.

Dai, Jian-Ping, et al. “Drug Screening for Autophagy Inhibitors Based on the Dissociation of Beclin1-Bcl2 Complex Using BiFC Technique and Mechanism of Eugenol on Anti-Influenza A Virus Activity.” PLoS ONE, vol. 8, no. 4, 2013, pp. 1–16., doi:10.1371/journal.pone.0061026.

Garozzo, A, et al. “In vitro antiviral activity of Melaleuca alternifolia essential oil.” Letters in Applied Microbiology, vol. 49, 2009, pp. 806-808. doi:10.1111/j.1472-765X.2009.02740.x

Garozzo, A, et al. “Activity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil on Influenza virus A/PR/8: study on the mechanism of action.” Antiviral Research, vol. 89, 2011, pp. 83-88. doi:10.1016/j.antiviral.2010.11.010

Hayashi, K, et al. “Inhibitory effect of cinnamaldehyde, derived from Cinnamomi cortex, on the growth of influenza A/PR/8 virus in vitro and in vivo.” Antiviral Research, vol. 74, 2007, pp. 1–8., doi:10.1016/j.antiviral.2007.01.003.

Kiyohara, Hiroaki, et al. “Patchouli alcohol: in vitro direct anti-influenza virus sesquiterpene in Pogostemon cablin Benth.” Journal of Natural Medicines, vol. 66, 2012, pp. 55-61. doi:10.1007/s11418-011-0550-x

Li, Xinghua, et al. “Meleleuca alternifolia Concentrate Inhibits in Vitro Entry of Influenza Virus into Host Cells.” Molecules, vol. 18, 2013, pp. 9550-9566. doi:10.3390/molecules18089550

Li, Yu-Cui, et al. “Oral administration of patchouli alcohol isolated from Pogostemonis Herba augments protection against influenza viral infection in mice.” International Immunopharmacology, vol. 12, 2012, pp. 294-301. doi:10.1016/j.intimp.2011.12.007

Liao, Qingjiao, et al. “Germacrone inhibits early stages of influenza virus infection.” Antiviral Research, vol. 100, 2013, pp. 578-588. doi:10.1016/j.antiviral.2013.09.021

Nazzaro, F., et al. “Effect of essential oils on pathogenic bacteria.” Pharmaceuticals, vol. 6, no. 12, 2013, pp. 1451-1474., doi:10.3390/ph6121451

O’Grady, KF, et al. “Prevalence, codetection and seasonal distribution of upper airway viruses and bacteria in children with acute respiratory illnesses with cough as a symptom.” Clinical Microbiology and Infection, vol. 22, 2016, pp. 527-534. doi:10.1016/j.cmi.2016.02.004

Orhan, Ilkay Erdogan, et al. “Antimicrobial and antiviral effects of essential oils from selected Umbelliferae and Libiatae plants and individual essential oil components.” Turkish Journal of Biology, vol. 36, no. 3, 2012, pp. 239-246.

Paulpandi, Manickam, et al. “In vitro anti-viral effect of ꞵ-santalol against viral replication.” Phytomedicine, vol. 19, 2012, pp. 231-235. doi:10.1016/j.phymed.2011.11.006

Price, Shirley, Price, Len. Aromatherapy for Health Professionals. 3rd ed. 2007. Churchill Livingstone/Elsevier.

Pourghanbari, Gholamhosein, et al. “Antiviral activity of the oseltamivir and Melissa officinalis L. essential oil against avian influenza A virus (H9N2).” Indian Journal of Virology, vol. 27, no. 2, 2016, pp. 170-178. doi:10.1007/s13337-016-0321-0

Setzer, William N. “Essential oils as complementary and alternative medicines for the treatment of influenza.” American Journal of Essential Oils and Natural Products, vol. 4, no. 4, 2016, pp. 16-22.

Tisserand, Robert. “Resistance is futile.” https://tisserandinstitute.org/resistance-is-futile/. 2015. Accessed December 11, 2018.

Tisserand, R., Young R., (2014) Essential oil safety: a guide for health care professionals, 2nd edition. London, Churchill Livingstone.

Usachev, Evgeny V, et al. “Antiviral activity of tea tree and eucalyptus oil aerosol and vapor.” Journal of Aerosol Science, vol. 59, 2013, pp. 22-30. doi:10.1016/j.jaerosci.2013.01.004

Vasconcelos, NG, et al. “Antibacterial mechanisms of cinnamon and its constituents: A review.” Microbial Pathogenesis, 2018, pp. 1-10. doi:10.1016/j.micpath.2018.04.036

Vimalanathan, Selvarani, and Hudson, James. “Anti-influenza virus activity of essential oils and vapors.” American Journal of Essential Oils and Natural Products, vol. 2, no. 1, 2014, pp. 47-53.

Wu, Huaxing, et al. “Inhibitory Effect and Possible Mechanisms of Action of Patchouli Alcohol against Influenza A (H3N2) Virus.” Journal of Ethnopharmacology, vol. 16, 2011, pp. 6489-6501. doi:10.3390/molecules16086489

Wu, Shuhua, et al. “Protective essential oil attenuates influenza virus infection: An in vitro study in MDCK cells.” BMC Complementary & Alternative Medicine, vol. 10, no. 69, 2010, pp. 1-13.

4 názory k “Štúdia: Čistenie vzduchu esenciálnymi olejmi v čase chrípky

 1. […] Levanduľa spolu s EO rozmarín očistí vzduch od toxínov pri 20 min. difúzovaní do prostredia. EO Levanduľa ukľudní kašeľ a navodí spánok.…čítaj […]

 2. Dakujem za zhrnujuci clanok o cisteni vzduchu, vhodny hlavne pocas zimnej sezony. Jedna vec ma ale prekvapuje, preco je odporucany difuzer, v ktorom sa EO miesa s vodou? pri difuzovani su molekuly vody tazsie ako molekuly EO a v ovzdusi teda zotrvaju kratsiu dobu, respektive tahaju EO k zemi a ich rozptyl po miestnosti je koncentrovany hlavne v okoli difuzera. Tieto difuzery maju vyhodu v pripade potreby zvlhcenia ovzdusia. Pri pouziti difuzera na cisté EO, takzvane difuzovanie „na sucho“ je rozptyl molekul sirsi a ich ucinok na patogenne mikroorganizmy dlhsi. Je tiez odporucane pouzivat difuzovanie za studena a neohrievat EO, ktore mozu stratit therapeuticke ucinky alebo ich chemicke vlastnosti mozu byt ich ohrevom zmenene.
  Tiez by som este do zoznamu EO vhodnych na cistenie ovzdusia v pripade epidemii pridala EO citron (citrus limon), ktory ma silne antisepticke ucinky na ovzdusie a je vhodny aj pre deti a tehotne zeny (koncentracia 20-80%), alebo na riedenie inych EO (okrem EO skorice, ktora moze zoxydovat).

  Difuzovanie EO ma okrem aseptizovania ovzdusia v case epidemii, samozrejme aj ine siroke vyuzitie. V pripade potreby znizenia stresu, zvysenia produktivity, zlepsenia kognitivnej cinnosti (skusky, ucenie, sustredenie…), zbavenie sa zapachu, ale aj pri spiritualnych aktivitach (meditacia, cvicenie yogy…), uvolnenie sa a samozrejme pre radost a vytvorenie prijemnej atmosfery. Ale o tom vsetkom je urcite iny clanok.

  1. Eva, vďaka za Váš podnet k diskusii. Spôsobov, ako rozptýliť EO do vzduchu je mnoho. To píšeme v článku: https://voniava.sk/ako-bezpecne-pouzivat-esencialne-oleje/

   Difuzery s vodou kopiruju proces, ktory vznika pri vyrobe esencialnych olejov. Stretla som sa už tiež s názormi, že sa oleje prehrievajú, no akosi mi to logicky nesedí, keďže esenciálne oleje sa vyrábajú destiláciou práve použitím vody/vodnej pary, čo znamená, že sú z rastlinného materiálu uvoľňované pri 100`C teplote..
   Esenciálny olej je prchavá látka, takže akonáhle sa voda odparí (smerom hore), aj esenciálny olej sa vyparí (smerom hore)

   Mnohé štúdie, ktoré uvádzame za článkom dokonca testujú účinnosť esenciálnych olejov použitím obyčajného spreja, v ktorom zmiešajú vodu a esenciálne oleje a dosahujú vysoké výsledky..

   Ako problematické vnímam aromalapmy, ktoré sú na úkor designovej funkcie vyrobené tak, že neslúžia úplne účelu. Mali by mať totiž dostatočne veľkú nádobu na vodu (ktorá obsiahne taký objem vody, aby sviečka pod ňou dohorela skôr, ako sa voda odparí) a preto je dobré, ak je sviečka od vody vzdialená cca 6-8cm..

   Čo sa týka citrónu, nedovolila by som si tvrdiť, že tak vysoké koncentnrácie sú bezpečné, tobôž nie pre deti. Pri citróne jednak je treba povedať, že je veľký rozdiel, či vzniká destiláciou, alebo lisovaním za studena.

   Pri destilácii je dermálny level max 20% a pri lisovanom dokonca len 2%, plus je tam nebezpečenstvo fototoxicity. (Tisserand: Essential Oil Safety, 331-332)

 3. Dakujem za vasu odpoved. K tomu difuzeru s vodou, len tolko, ze podla mojho nazoru je na terapeuticke ucely lepsie pouzivat difuzovanie na sucho a za studena. Vyrobny proces destilaciou nema vplyv na to, ze esencialne oleje sa pri teplote +40°C znehodnocuju a ich chemicke zlozky mozu byt modifikovane, a mat neziaduce ucinky. Vezmime si priklad obycajneho alkoholu, ktory je tiez destilovany, aj ked samozrejme proces je iny, ked ho zohrejeme, jeho vlastnosti su tak isto zmenene, preco by EO boli vynimkou?
  K tomu EO citronu, samozrejme som ako vy zastancom bezpecneho pouzivania esencialnych olejov a nie clapkania sa v nich za kazdu cenu. Uvedene percenta su platne pri difuzovani a samozrejme nie pri ich dermalnom pouziti. Fototoxicka vlastnost citronu (ako aj ostatnych oe z citrusov) je neodskriepitelna, staci sa ale vyhnut slnecnym lucom 8-12 hodin. Napriklad pouzitim tohto EO vecer.
  Destilaciou EO citronu sa tiez tato neziaduca vlastnost limituje, kedze sa tymto procesom eo zbavi prave fototoxickych furocumarinov. Ako pisete, je teda potrebne poznat sposob vyroby, ktorym eo citronu presiel.
  Citron je tiez drazdivy na pokozku a je potrebne ho riedit v inom EO alebo v rastlinnom oleji a neaplikovat priamo na pokozku v neriedenom stave.
  Velmi sa tesim tejto konverzacii, pretoze aktualne studujem aromaterapiu vo Francuzsku, a nasimi referenciami su viac Pierre Franchomme alebo Daniel Penoel, a ini popredni francuzsky aromaterapeuti. Skola Tisserand nam nebola uvadzana. Je teda zaujimave porovnat ich pristupy.
  Esteraz dakujem za konstruktivnu debatu a prajem vsetko dobre.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.