Uverejnené Jeden komentár

Prehľad antimikrobiálnych esenciálnych olejov + recepty na výrobu dezinfekčných prípravkov

Mnoho esenciálnych olejov (EO) pôsobí antibakteriálne, no len niektoré pôsobia aj proti vírusom alebo hubám. Pre jednoduchšie zorientovanie sme pre Vás pripravili tabuľku, ktorá obsahuje najbežnejšie EO a k nim priradené, štúdiami preukázateľné účinky.

Navyše sa môžete inšpirovať našimi receptami na prípravu antimikrobiálnej zmesi EO, inhalačného rúška, výrobu dezinfekčného gélu či antimikrobiálneho spreju.

Esenciálne oleje s najširším antimikrobiálnym záberom sú tieto:
Citronela, Céder, Čajovník, Eukalyptus Globulus, Eukalyptus radiata, Klinčeky, Litsea cubeba, Manuka, Medovka, Niaouli, Oregano, Palma ružová, Ravintsara, Rosalina, Rozmarín, Saturejka, Šalvia, Škorica, Tymián a Vavrín.

*TABUĽKU SO ZOZNAMOM VŠETKÝCH EO NÁJDETE NA KONCI ČLÁNKU

Recept na širokospektrálnu antimikrobiálnu zmes EO

Odkvapkajte si z každého EO do čistej fľaštičky a pretrepte.

NIKDY NEAPLIKUJTE NERIEDENÉ EO PRIAMO NA POKOŽKU!

Nebojte sa experimentovať a miešať rôzne vône, podľa toho, ktoré lahodia Vášmu čuchu. So zvýšenou opatrnosťou však pridávajte po kvapke zo škorice, klinčekov či oregana. Tieto esenciálne oleje sú veľmi silné a mohli by v nedbanlivom používaní poškodiť pokožku.

Preštudujte si viac o esenciálnych olejoch v ich profiloch priamo na našom webe. Pri každom EO nájdete odporúčanie pre bezpečné používanie u malých detí aj popis rizikových skupín (tehotné, dojčiace, ľudia s problematickým krvným tlakom, či zrážanlivosťou krvi.

Ďalšie tipy na jednoduché zmesi a ich bezpečné pomery:

Množstvo kvapiek je určené na rozriedenie v 100ml alkoholu, alebo 60ml aloe gélu, prípadne na ďalšie použitie do difúzera či aromalampy. Čítajte ďalej..

Nezabudnite však na to, že aby boli tieto zmesi účinné, musia byť esenciálne oleje čo najčistejšie a najkvalitejšie. Preto si vždy overte odkiaľ Vaše suroviny pochádzajú a zamyslite sa nad tým, koho svojím časom, zaviazaným do formy peňazí, podporujete. V neposlednom rade koľko sa z Vašej investície vracia naspäť Zemi.

AKO POUŽIŤ ANTIMIKROBIÁLNU ZMES EO?

1. OČISTA VZDUCHU DIFÚZIOU

Nakvapkajte 5 kv. tejto zmesi do aromalampy, alebo difuzéra na 30min, prípadne rozrieďte túto zmes v 100ml hydroláte s trochou vysokopercentného alkoholu a vysprejujte manuálne miestnosť. Po čistení vzduchu odporúčame priestor krátko vyvetrať.

2. INHALAČNÉ RÚŠKO

Najefektívnejším spôsobom, ako využiť silu EO na dosiahnutie aromaterapeutického efektu, je ich PRIAMA INHALÁCIA, čo sa považuje za bezpečné vnútorné užívanie EO. Nejedná sa však o ich pitie, ale vdychovanie. Vedecké výskumy potvrdzujú, že priamou inhaláciou sa EO dostávajú už do niekoľkých minút (5-20) cez pľúca do krvi, cez krv do celého tela. Ich účinok na nervový a dýchací systém je takmer okamžitý, navyše bez rizika predávkovania sa a poškodenia slizníc aj vnútorných orgánov, ktoré hrozí pri laickom dávkovaní EO perorálne.

Jednoducho kvapnite 1-2 kvapky tejto zmesi na čistú textíliu – vreckovu, šál, alebo rúško a pomaly a zhlboka sa 5-10 krát nadýchnite. Túto procedúru môžete opakovať viac krát za deň podľa potreby. V prípade, že to budete preháňať, Vás telo ihneď upozorní točením hlavy až nevoľnosťou.

3. DEZINFEKČNÝ GÉL

Zmes môžete nakvapkať do aloe vera gélu (celá zmes stačí na cca 120g gélu) na ochranu pokožky rúk (vyhnite sa očiam a citlivej pokožke). Dezinfekcia pokožky gélom nie je náhradou za mydlo a vodu, ale je spôsobom, ako si dočasne dezinfikovať pokožku.

Aby bol gél porovnateľný účinkami s produktami kúpenými v obchode, musí obsahovať najmenej 65% alkoholu. V tomto prípade je potrebné zmiešať 99% izopropylalkohol a čistý aloe vera gél v pomere 2:1. Recept by mohol vyzerať napríklad takto:

60ml izopropylalkohol + 30ml aloe vera gél + 1/4 ČL Vitamínu E + 10kv EO Levanduľa + 30kv EO Čajovník

4. ANTIMIKROBIÁLNY SPREJ

Nalejte 65% alkohol do 50ml fľašky s rozprašovačom a pridajte 20-30 kvapiek tejto zmesi do na dosiahnutie vysokej antimikrobiálnej očisty povrchov domácnosti. Na pravidelnú ochranu povrchov domácnosti Vám postačí aj samotný ocot, na hlbšie čistenie a odstránenie zápachu sóda a citrusové vône.

KOMPLETNÁ TABUĽKA PREUKÁZATEĽNÝCH ÚČINKOV ESENCIÁLNYCH OLEJOV

ESENCIÁLNY OLEJ Anti
Bakteriálny
Anti-Mykotický Anti-Vírusový
Bazalka (Occimum basilicum) *
Badián
Bergamot (Citrus Bergamia) *
Borovica (Pinus sylvestris) *
Citrón (Citrus limon) * *
Citronela (Cymbopogon nardus) * * *
Citrónová tráva (cymbopogon citratus) * *
Céder atlantský * * *
Cyprus
Čajovník (Melaleuca alternifolia) * * *
Eukalyptus citrónový (Eucalyptus citriodora) * *
Eukalyptus globulus aj radiata * *
Fenikel (Foeniculum vulgare) * *
Gaultéria
Geránium (Pelargonium graveolens) * *
Grapefruit * *
Kadidlo * * *
Klinčeky (Syzygium aromaticum) * * *
Levanduľa (Lavandula angustifolia) * *
Litsea cubeba * * *
Majorán (Origanum majorana) * *
Manuka (Leptospermum scoparium) * * *
Mäta pieporná (Mentha piperita) * *
Medovka (Melissa officinalis) * * *
Neroli (Citrus aurantium) *
Niaouli (Melaleuca quinquenervia) * * *
Oregano (Origanum vulgare) * * *
Palma ružová (Cymbopogon martinii) * * *
Patchouli (Pogostemon cablin) * *
Petitgrain (Citrus aurantium) *
Pomaranč (Citrus sinensis) *
Ravensara (Ravensara aromatica) * *
Ravintsara (Cinnimonum camphora ct. cineole) * *
Rosalina (Melaleuca ericifolia) * * *
Rozmarín (Rosmarinus officinalis) * * *
Rumanček (Matricaria recutita, Anthemis nobilis) * *
Ruža otto (Rosa damascena) *
Ružové drevo (Aniba rosaeodora) * *
Santalové drevo (Santalum album) * *
Saturejka horská (Satureja montana) * * *
Šalvia lekárska (Salvia officinalis) * * *
Škorica(Cinnamomum zeylanicum) * * *
Tymián (Thymus vulgaris) * * *
Vavrín (Laurus nobilis) * * *
Vetiver (Vetiveria zizanoides) * *
Ylang-ylang * *
Zázvor (Zingiber officinale) * *

ZDROJ:
V. A. WORWOOD: The complete book of Essential Oils and Aromatherapy
R. TISSERAND: Essential Oil Safety, Second edition


UPOZORNENIE:

Esenciálne oleje považované za „antivírusové“ nie sú univerzálnymi vírusovými zabíjačmi a nájdenie výskumu antivírusovej aktivity sa nerovná nájdeniu „receptu esenciálneho oleja na vírus“. Je potrebné objasniť tiež rozdiel medzi virucidnými a antivírusovými. „Antivírusový“ znamená, že spomaľuje šírenie vírusu, zatiaľ čo „virucidný“ znamená, že vírus dokáže zničiť alebo deaktivovať. V mnohých prípadoch môžu byť esenciálne oleje účinné pri ničení jedného konkrétneho vírusu, ale už nie iného.

V čase písania tohto článku nie je známy žiadny liek na COVID-19 (hoci sa testuje veľa možností) a v súčasnosti neexistuje výskum o vplyve éterických olejov na tento konkrétny vírus. Preto nenavrhujeme žiadnu liečbu infekcie SARS-CoV-2 esenciálnymi olejmi. Súčasná úroveň starostlivosti o COVID-19 je iba podporná. Výskum v oblasti koronavírusov sa môže nakoniec zamerať na antivírusovú účinnosť esenciálnych olejov, ale do dnešného dňa sú údaje in vitro o antivírusovej a virucidnej aktivite éterických olejov obmedzené a údaje o ľuďoch in vivo neexistujú.

ŠTÚDIE

Tisserand Institute: Essential Oils and Coronaviruses

Tisserand Institute: Essential Oils to Prevent the Spread of Flu

Essential Oils of Aromatic Plants with Antibacterial, Antifungal, Antiviral, and Cytotoxic Properties – an Overview

Antimicrobial and antiviral effects of essential oils from selected Umbelliferae and Labiatae plants and individual essential oil components

“Cleaning to Prevent the Flu.” CDC, https://www.cdc.gov/immigrantrefugeehealth/pdf/seasonal-flu/contamination_cleaning_english_508.pdf. Accessed October 12, 2018.

“Past Pandemics.” CDC, https://www.cdc.gov/flu/pandemic-resources/basics/past-pandemics.html. Accessed October 29, 2018.

“Quadrivalent Influenza Vaccine.” CDC, https://www.cdc.gov/flu/protect/vaccine/quadrivalent.htm. Accessed October 12, 2018.

Arora, Rajesh, et al. “Potential of Complementary and Alternative Medicine in Preventive Management of Novel H1N1 Flu (Swine Flu) Pandemic: Thwarting Potential Disasters in the Bud.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine

Brochot, Amandine, et al. “Antibacterial, antifungal, and antiviral effects of three essential oil blends.”

Kampf, Gunter, et al. “Efficacy of ethanol against viruses in hand disinfection.” Journal of Hospital Infection

Li, Yu-Cui, et al. “Oral administration of patchouli alcohol isolated from Pogostemonis Herba augments protection against influenza viral infection in mice.” International Immunopharmacology

Garozzo, A, et al. “In vitro antiviral activity of Melaleuca alternifolia essential oil.” Letters in Applied Microbiology,

Nazzaro, F., et al. “Effect of essential oils on pathogenic bacteria.” Pharmaceuticals

Paulpandi, Manickam, et al. “In vitro anti-viral effect of ꞵ-santalol against viral replication.” Phytomedicine, vol.

Pourghanbari, Gholamhosein, et al. “Antiviral activity of the oseltamivir and Melissa officinalis L. essential oil against avian influenza A virus (H9N2).” Indian Journal of Virology

Usachev, Evgeny V, et al. “Antiviral activity of tea tree and eucalyptus oil aerosol and vapor.” Journal of Aerosol Science

Vimalanathan Selvarani, H. James: The Activity of Cedar Leaf oil Vapor Against Respiratory Viruses: Practical Applications, 2013

Filomena Nazzaro, Florinda Fratianni, […], and Vincenzo De Feo: Essential Oils and Antifungal Activity, Pharmaceuticals (Basel), 2017

Mallappa Kumara Swamy, Mohd Sayeed Akhtar, and Uma Rani Sinniah: Antimicrobial Properties of Plant Essential Oils against Human Pathogens and Their Mode of Action: An Updated Review, Evid Based Complement Alternat Med. 2016

1 názor k “Prehľad antimikrobiálnych esenciálnych olejov + recepty na výrobu dezinfekčných prípravkov

  1. […] Prehľad antimikrobiálnych esenciálnych olejov + recepty na výrobu dezinfekčných prípravkov […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.