Uverejnené komentáre 2

Štúdie potvrdzujú: Tymián ničí streptokokové a respiračné infekcie

Máte silné bolesti v krku alebo kašeľ? Esenciálny olej z tymiánu môže byť tým správnym a účinným prostriedkom na liečbu akejkoľvek infekcie hrdla alebo pľúc.

Štúdia z roku 2011 ukázala, že tymianový olej je vysoko účinný proti 120 kmeňom baktérií odobratých pacientom s perorálnymi, respiračnými a močovými infekciami vrátane niekoľkých kmeňov rezistentných na antibiotiká.

Rovnako ako eukalyptový olej, aj tymiánový olej je tiež účinným olejom na zmiernenie bolesti potlačením zápalového enzýmu COX-2. Štúdia z roku 2012 dokázala, že protizápalové vlastnosti sa tymianovému oleju pripisujú vďaka prítomnosti prítomných monoterpénových fenolov, ako sú tymol a karvakol. Vďaka tomu sa tymián stáva účinným masážnym olejom zmierňujúcim bolesť pri reumatických bolestiach, bolestiach svalov, pri migréne, na stimuláciu nervovej sústavy, na modriny a zápaly kože.

Štúdia na rok 2013 sa zamerala konkrétne na krčné streptokoky. Spomedzi 18 výskumníkov na báze esenciálnych olejov našli päť, ktoré vykazovali „značnú antibakteriálnu aktivitu“ proti streptokokom: tymian, oregano, škorica, citrónová tráva a saturejka.

Autori štúdie poznamenávajú, že penicilín nie je vždy účinný pri liečbe Streptococcus pyogenes a spomínajú, že týchto päť bylín by mohlo byť „zaujímavým“ doplnkom nášho „alternatívneho terapeutického arzenálu“.

V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že požívaním tymolu – fenolu získaného z tymiánového oleja – sa výrazne skráti doba trvania infekcie horných dýchacích ciest a zároveň sa zmierňuje kašeľ a dýchavičnosť.

Účinnosť kombinácie extraktu z tymianu a extraktu z prvosienky bola „porovnateľná so syntetickým antibiotikom ambroxolom“, píšu autori štúdie.

Spoznajte ďalšie bylinky na imunitu a zdravé dýchacie cesty v TOMTO článku Projektu Herbárium.

2 názory k “Štúdie potvrdzujú: Tymián ničí streptokokové a respiračné infekcie

  1. […] Prečítajte si tiež článok s odkazmi na štúdie Tymiánu potvrdzujúce antibakteriálne účinky streptokokových infekcií:https://voniava.sk/studie-potvrdzuju-tymian-nici-streptokokove-a-respiracne-infekcie/ […]

  2. […] Tymián pôsobí antibakteriálne a pomáha bojovať proti streptokokovým a respiračným infekciám …čítaj […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.