Uverejnené komentáre 2

Ako bezpečne používať esenciálne oleje?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa terapeuticky bežne používajú esenciálne oleje: difúzia (inhalácia), cez pokožku, v kúpeli, či saune, aj perorálne. Čítajte ďalej a naučte sa, akú formu aplikácie použiť v konkrétnych situáciách.

DIFÚZIA

Difúzia je proces rozptyľovania molekúl esenciálneho oleja do vzduchu tak, aby sa dali inhalovať. Difúzia funguje, pretože keď vdychujete esenciálne oleje, deje sa viac, ako len vdychovanie vône. Pri inhalácii sa molekuly esenciálneho oleja sa dostanú do vášho čuchového systému a pľúc, cez ktoré sa dostávajú aj do krvného obehu. Krvný obeh nesie tieto molekuly do celého tela, kde môžu reagovať s bunkami a inými molekulami vo vašom tele, aby navodili daný účinok. Difúzia sa najčastejšie používa na uvoľnenie psychického napätia, či naopak rozprúdenie myslenia, a môže sa tiež použiť na priame riešenie problémov súvisiacich s dýchaním.

Existuje niekoľko rôznych typov difúzie: jednoduché odparovanie, parný kúpeľ, ultrazvuková difúzia, atomizácia a teplo.

Jednoduché odparovanie znamená, že sa éterický olej môže „pasívne“ odparovať (tj bez tepla alebo iného mechanizmu) do vzduchu. Môžete dať misku s vodou a pár kvapkami EO na radiátor. Môžete použiť aromalampu s dostatočne veľkou miskou a vzdialenosťou aspoň 7cm od sviečky.

Môžete použiť pasívny difuzér z rákosia (drevené tyčinky namočené do rozriedeného EO) alebo môžete jednoducho dať niekoľko kvapiek EO na aroma-kameň (často porézny lávový kameň, nelakované drevo alebo neglazovanú keramiku). Niekedy sa tieto kamene vyrábajú ako šperky a existujú aj ďalšie druhy aroma-príveskov.

Osobné difúzéry

Osobné difuzéry sú skvelým spoločníkom na cestách bez potreby naparovať celú miestnosť. Je to veľmi zaujímavý spôsob, ako čistiť vzduch okolo seba aj vo verejnom priestore.

Jeden typ osobného difúzora, niekedy nazývaný osobný inhalátor alebo aroma-tyčinka, používa knôt, ktorý je namočený v éterickom oleji v plastovej alebo kovovej tube. Táto tuba sa potom vsunie do nosnej dierky a keď pričuchnete, molekuly esenciálneho oleja vstupujú do čuchového a dýchacieho systému.

Môžete tiež jednoducho dať niekoľko kvapiek EO na bavlnenú vreckovku, alebo aromaguľu a potom sa cez ňu nadychovať. Opatrne však pri prikladaní vreckovky k podráždenému nosu. Stačí vreckovku len priblížiť k nosovým dutinám na 2cm a zhlboka dýchať.

Vapo-perá sú ďalším typom osobného difúzora, ktorý používa teplo na rýchlejšiu difúziu EO. V týchto zariadeniach sa EO uchovávajú v komore difúzneho pera a pri aktivovaní zariadenia sa užívateľovi vdýchne odparený éterický olej. Vaporizačné perá / osobné vaporizéry sú vo všeobecnosti bezpečné, pokiaľ ide o obsah esenciálneho oleja, ale bezpečnosť odparovaného základného materiálu používaného v zariadeniach (zvyčajne glycerín alebo propylénglykol) je stále neistá.

Naparovanie

Naparovanie je proces, pri ktorom vdychujeme esenciálny olej rozriedený vo vodnej pare, ktorá sa uvoľňuje pôsobením tepla. Existujú na to špeciálne zariadenia s maskou, do ktorej sa položí tvár, ale ten istý efekt má aj naparovanie tradične nad miskou s horúcou vodou, pod uterákom. Táto metóda rozptýli viac esenciálneho oleja ako jednoduché odparovanie, avšak nie je vhodná pre ľudí s citlivou pleťou. Opatrne by sme mali pristupovať aj pri deťoch, aby si nespálili svoju tvár a nepodráždili oči a nos parami esenciálneho oleja. Odporúčame preto esenciálny olej najprv rozmriediť v soli, alebo mlieku a potom pridávať po lyžičkách do vody, nad ktorou sa naparujeme. Je dobré mať zatvorené oči a dýchať pomaly a zhlboka.

Ultrazvuková difúzia

Ultrazvuková difúzia je možno najpopulárnejšou a široko dostupnou aktívnou difúznou metódou. Kvapky esenciálneho oleja sa pridávajú do zásobníka vody, ktorý potom difuzér premiešava pomocou ultrazvukových zvukových vĺn. Toto miešanie rozptýli EO a vodu do priestoru. Táto metóda je vo všeobecnosti veľmi spoľahlivá a má nízke riziko, hoci vstupné náklady na kvalitný ultrazvukový difuzér môžu byť vyššie.

Atomizácia

Atomizácia vyžaduje rozprašovač, ktorý používa prúd stlačeného vzduchu na rozptýlenie EO do prostredia bez použitia vody. Je to tiež spoľahlivá a bezpečná metóda difúzie, pri ktorej však miniete oveľa viac EO, ako pri iných formách difúzie, kde sa EO riedia vo vode.

APLIKÁCIA NA POKOŽKU

Esenciálne oleje sa aplikujú na pokožku rozriedené v nosnom/základovom rastlinnom oleji, ako je mandľový, hroznový, kokosový, olivový, či slnečnicový a ďalšie.. Zopár kvapkami EO si môžeme oživiť aj svoje telové mlieko, masážny olej, šampón, či parfém. Mnoho esenciálnych olejov má aj repelentné účinky, alebo pomáha pri hojení nekrvácavých rán, či rôznych zápalových a mykotických ochoreniach pokožky.

UPOZORNENIE: Nikdy neaplikujeme neriedené EO priamo na kožu! V tak vysokej koncentrácii nie sú pre telo biologicky dostupné (nevie ich spracovať) a môže dôjsť k nepríjemným svrbivým reakciám aj s následným poškodením pokožky aj hlbších vrstiev kože. Existuje len zopár prípadov, kedy EO aplikujeme neriedené a vždy len lokálne na postihnuté miesto: pri uštipnutí hmyzom môžeme použiť čistý EO z Čajovníka na dezinfekciu a zmiernenie svrbenia. Taktiež môžeme použiť pri popálení menšieho rozsahu EO z levandule na utíšenie podráždenia pokožky.

Keď sú EO rozriedené v základovom oleji a natreté na pokožku, nepôsobia len na povrchovú časť kože, ale dostávajú sa prirodzene aj do hlbších vrstiev a do krvného obehu, ktorý ich rozptýli po celom tele. Často krát sa preto odporúča aplikovať takúto zmes na zápästia, či spánky, pretože na týchto miestach sú tepny najbližšie k povrchu pokožky a účinok sa tak dostaví oveľa skôr.

Riedenie esenciálneho oleja jednoducho znamená rozmiešanie malého množstva esenciálneho oleja s väčším množstvom nosného základového oleja. Riedenia sú opísané v percentách esenciálneho oleja. Takže 1% riedenie znamená, že máte roztok, ktorý obsahuje 1% EO a 99% nosného oleja. Tu si môžete stiahnuť diagram riedenia EO.

1% riedenie (5-6kv do 30ml základového oleja) Pre deti, tehotné ženy, na pleť, ľudia s oslabeným imunitným systémom a veľmi jemnou pokožkou

2% riedenie (10-12kv do 30ml základového oleja) Do oleja na masáže, po kúpeli, na denné bežné použitie pre zdravých dospelých

3-10% riedenie (15-18kv do 30ml základového oleja) Na krátkodobé a lokálne použitie pri akútnych ťažkostiach (napr. dýchacie ťažkosti, poranenia svalov, presilenie, natiahnutie, stuhnutie…)

Aby ste predišli riziku alergie kože:
EO z klinčekov by sa mal používať v maximálnom riedení 0,5%
EO z bazalky sa môže používať až do 1%
Aby sa zabránilo riziku fototoxicity:
EO z citrónu by sa mal používať v maximálnom riedení 2%
EO z grapefruitu sa môže použiť až do 4%

Vedieť, ako vypočítať riedenie, je rozhodujúce pre bezpečnú prax aromaterapie. Nestačí jednoducho povedať „zriediť pred použitím na koži“ – to nie je dostatok informácií. Musíte vedieť, ktoré riedenia sú bezpečné a ako ich vypočítať. Preto vždy radšej vyhľadajte pomoc certifikovaného aromaterapeuta s praxou a poraďte sa k bezpečnému používaniu EO pre Vašu konkrétnu situáciu.

AROMATERAPEUTICKÉ KÚPELE

Kúpele sú výborným prostriedkom ako skombinovať niektoré vlastnosti aplikácie na pokožku s difúziou. Pred pridaním do kúpeľa je však potrebné rozriediť esenciálne oleje v nosiči – a všimnite si, že epsom soli a plnotučné mlieko bezpečne nerozptýlia éterické oleje – pozrite si túto stránku. Keď ste vo vani, niektoré esenciálne oleje sa vstrebávajú cez vašu pokožku a časť sa odparí do vzduchu.

Je však dôležité mať na pamäti, že nesprávne rozptýlenie vašich éterických olejov môže viesť k nepríjemnostiam. Vzhľadom na to, že EO nie sú rozpustné vo vode, nemožno očakávať, že by ich voda vo vani mohla bezpečne zriediť. Použitie základovej riediacej zložky, ako je nosný olej, má zásadný význam pri prevencii nežiaducich reakcií na neriedené EO, ktoré na vode bez riedenia plávajú, môžu sa dotknúť Vašej pokožky a podráždiť ju.

Vaše EO môžete pridať do penivých prostriedkov na kúpanie, ako je šampón, pena do kúpeľa, či sprchový gél. Jednoducho zmiešajte 5 – 20 kvapiek esenciálneho oleja na 1 polievkovú lyžicu a rozptýľte do plnej vane vody. Výber esenciálnych olejov a množstvo použitých kvapiek sa líši od sily EO. Nikdy nedávame do kúpeľa EO zo škorice, či klinčekov. Tiež sa neodporúča pridávať eo eukalyptus globulus, alebo EO z rozmarínu do kúpeľa u detí, tehotných žien a ľudí s vysokým krvným tlakom.

Ďalšou možnosťou je rozriediť EO v základnom rastlinnom oleji v pomere, aký sme uviedli vyššie. Ťažké mastné oleje však nemusia byť to pravé, pretože jednak zamastia celú vaňu aj odtok a vy sa v takom kúpeli tiež môžete nečakane šmýkať. Preto je lepšie zvoliť ľahké oleje, ako je jojobový, alebo broskyňový, ešte lepšie však urobíte, keď siahnete po francionovanom kokosovom oleji. Ide o kokosový olej, ktorý prešiel fyzikálnym procesom, kde sa kvapalné časti oddelili od pevnejších častí na základe bodov topenia. Tieto typy oleja sú výborné pre aromaterapeutické kúpele, pretože sú ľahké, tekuté, bezfarebné, nemastné nosiče, prakticky bez zápachu.

EO môžete rozmiešať v cukre alebo soli a oleji a vyrobiť si tak domáci peelingový scrub. EO volíme s opatrnosťou a do 200ml scrubu dáme max 20 kvapiek EO s dôrazom na bezpečný výber podľa sily EO. Menej je niekedy viac, na základe osobnej skúsenosti budete vedieť lepšie pre svoje telo vybrať taký pomer a silu, akú si vyžaduje.

PERORÁLNE POŽITIE a bezpečnosť

Vnútorné užívanie esenciálnych olejov je proces konzumácie esenciálneho oleja ústami a je jedným z najkontroverznejších tém aromaterapie z dôvodu bezpečnosti. Perorálne požitie sa líši od metód opísaných vyššie, pretože dochádza k väčšiemu náhlemu vplyvu na žalúdok, pečeň, ktorý metabolizuje (chemicky mení) esenciálny olej a dlhodobé užívanie môže viesť k zaťaženiu pečene aj obličiek. Zatiaľ nie je chemicky dostatočne popísané, ako sa tieto látky menia a ako v dlhodobom merítku pôsobia na naše telo. Ďalšou otázkou je kontakt so sliznicami úst a hrdla. Esenciálne oleje môžu dráždiť tieto jemné membrány a spôsobiť nezvratné poškodenia slizníc.

Nikdy nepožívajte éterické oleje nakvapkané do vody! Zvyšujete tým riziko podráždenia žalúdka a všetkých slizníc tráviaceho systému. Zároveň sťažujete vášmu organizmu účinné vstrebávanie EO. Treba si uvedomiť, že vstrebávanie cez pokožku a inhalácia sú dve veľmi účinné spôsoby, ako bezpečne benefitovať z účinkov EO. Cez pokožku a následne krvou predsa môžeme ľahko dosťať EO priamo do orgánu, ktorý chceme stimulovať, jednoduchou aroma-masážou miesta, kde sa orgán nachádza.

Žiaden certifikovaný aromaterapeut s klinickou praxou Vám vnútorné užívanie EO neodporučí, ani vám nedá univerzálny recept pre zdravie vašej rodiny. To sú bohužiaľ často len marketingové triky predajcov -rýchlokvasných odborníkov na aromaterapiu. V skutočnosti sa vnútorne užívanie EO perorálne používa len v špecifických prípadoch, individuálne posudzované, presne nastavené na gramy a dávky, v krátkych intervaloch, pod dohľadom skúseného aromaterapeuta!

Ak chcete vyskúšať, ako chutia aromaterapeutické produkty, odporúčame Vám zvoliť bezpečnejšiu a jemnejšiu formu aromaterapie – HYDROLATERAPIU. Niektoré hydroláty, vedľajšie produkty destilácie esenciálnych olejov, sú totiž vhodné aj na pitie. Viac info v článku: HYDROLATERAPIA – Liečivá voda s dušou rastliny

Prečo EO z levandule vlastne nie je levanduľa

Esenciálne oleje pochádzajú z prírody, ale v tak koncentrovanom množstve sa prirodzene v prírode nevyskytujú. O ich prírodnom charaktere môžeme polemizovať, bezpečné však bude, ak sa na EO budeme pozerať aj ako na chemické látky. EO tvoria len minimálne množstvo účinných látok rastliny (0,05-2%) a ani zďaleka neobsiahnu komplexné liečivé účinky celej rastliny. EO z levandule vlastne nie je levanduľa, je to predovšetkým chemická látka linalol. Preto sa kvapka EO z levandule nikdy nevyrovná tinktúre, čaju, alebo olejovému macerátu z levandule. Narozdiel od EO, tieto prípravky obsahujú látky rozpustné v alkohole, či oleji, a ďalšie látky, ktoré sú ťažšie ako voda, a teda ich nemožno získať parnou destiláciou z rastliny v terapeutickom množstve.

Je úžasné, že v dnešnej dobe máme k dispozícii také technológie, ktoré nám dokážu extrahovať vybranú účinnú látku a môžeme s ňou nakladať v čistej forme. Správny bylinkár/fytoterapeut aj aromaterapeut však vždy zváži potrebu a dôležitosť použitia konkrétnej formy extraktu pre konkrétneho človeka. Nie vždy je treba hneď siahnuť po tak silnej „zbrani“, akou esenciálne oleje sú. A nie vždy EO obsahuje práve tie látky, ktoré budú pre človeka užitočné v danej diagnóze.

S esenciálnymi olejmi treba nakladať s veľkou úctou voči zemi a uvedomením. Mrhanie esenciálnymi olejmi je ako sfukovanie čajovej sviečky hasiacim prístrojom. Používanie EO sa stáva moderným, ale nikdy nenahradí dostatočný čas, pohyb, pitný režim a zdravú stravu na ceste za zdravím tela aj duše.

2 názory k “Ako bezpečne používať esenciálne oleje?

  1. Vynikajúci článok! 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.