AKO ČÍTAŤ ETIKETY

Podstatným dôvodom, prečo sme sa rozhodli vytvoriť projekt Voniava, je vniesť trochu svetla a rozumu do bezpečného používania esenciálnych olejov. Veríme totiž, že tie najdôležitejšie informácie by mali byť uvedené priamo na fľaštičke a Vám po ruke, keď si budete chcieť potvrdiť Váš zámer, na základe ktorého po danom oleji siahnete.


Vytvorili sme preto pre Vás špeciálne etikety, kde
každý znak aj farba má svoj zmysel a nesie nejakú informáciu. Keď sa naučíte čítať túto mapu, navedie Vás presnejšie a bezpečnejšie k použitiu každého druhu esenciálneho oleja.

ŠTYRI POZNÁVACIE ZNAKY


1. Grafika podkladového papiera reflektuje časť destilovanej rastliny

Esenciálne oleje sa získavajú parnou destiláciou z rôznych častí rastlín. Väčšina z nich pochádza z listov a kvitnúcich vrcholkov bylín, ktoré obsahujú najviac silíc. Okrem toho sa však silice získavajú aj z kôry plodov, či stromov, ale aj priamo z ich dreva. Vytvorili sme z nich štyri kategórie, ktoré na prvý pohľad môžete odhaliť pohľadom na farbu a grafiku podkladového papiera.

kvitnúce vrcholky
listy
kôra plodov/stromov
ihličie/živica/drevo

2. Pôsobenie na orgány tela

Silice sú prchavé zložky rastlín, ľahšie ako voda, ktoré sú zodpovedné za ich vôňu a silu. Je to akýsi duch, ktorý prechádza celou rastlinou a dodáva jej niektoré ochranné funkcie.
Silice v rastlinách priťahujú opeľovače a niektoré prirodzene odpudzujú škodcov. Niektoré imunizujú rastlinu vďaka obsahu aktívnych látok, ktoré môžu pôsobiť proti zápalom, vírusom, baktériám, plesniam alebo hubám. Tieto látky rozptýlené do priestoru v aromalampe či difuzéri vedia očistiť vzduch v miestnosti kde žijeme, pracujeme alebo spíme, najmä v období zvýšeného výskytu nákazlivých ochorení dýchacích ciest ako je nádcha, chrípka, bronchitída, a iné. Taktiež úspešne pôsobia na očistu pokožky, dezinfekciu po uštipnutí hmyzom, urýchlenie hojenia nekrvácavých rán a podporujú aj liečbu chronických ochorení kože.
Silice a vône všeobecne pôsobia aj na našu psychiku cez stimuláciu nervovej sústavy. Možno už len predstava ako ležíme v ružovom sade, alebo sa kúpeme v levanduľovom oleji nám navodí pokoj do duše a úľavu do svalov. Naopak, niektoré z nich, ako napríklad rozmarín, vedia povzbudiť a prebudiť myseľ a príjemne ju naštartovať do nového dňa. Škorica v masážnom oleji dokáže výrazne prehriať a uvoľniť svaly po fyzickom výkone a prekrviť pohybovú sústavu.

Farebné obdlžníky popisujú pomerovo účinky EO na orgány tela

3. Farba pod názvom oleja naznačuje jeho primárny účinok

Silice plnia v rastlinách viac funkcií, avšak vždy je jedna, ktorá ju predurčuje primárne na podporu jednej konkrétnej funkcie alebo orgánu. Napríklad čajovník je vyslovene očistný olej, preto je jeho názov podfarbený zelenou, ktorej je priradený symbol očisty.

4. Ikony naznačujú odporúčaný spôsob použitia

…a upozorňujú na nevhodné aplikácie pri konkrétnych olejoch. Výkričník naznačuje opatrné/minimálne dávkovanie, preškrtnutie upozorňuje na nevhodné použitie. VÝZNAM IKON ZĽAVA: Rozptýlenie EO do priestoru cez aromalampu či difuzér, Riedenie EO v oleji pre aplikáciu na kožu, Sauna/naparovanie/inhalovanie, EO do kúpeľa cez olej/mlieko/soľ/cukor, Použitie pre deti
Esenciálne oleje Voniava sú najvyššej liekopisnej kvality s aromaterapeutickými účinkami a výrobca popisuje aj možnosť ich vnútorného použitia. My sme sa však rozhodli, že túto vlastnosť na fľaštičke ani webstránke propagovať ani odporúčať nebudeme, pretože zastávame názor, že nie je správne dávať všeobecné odporúčania k dávkovaniu perorálne. Takáto vysoká škola aromaterapie patrí do rúk skutočným odborníkom – certifikovaným aromaterapeutom s klinickou praxou. Z odporúčaní profesionálov vychádza, že perorálne užívanie EO predstavuje minimálne percento v liečebných metódach aromaterapie, vykonáva sa len krátkodobo a pod odborným dohľadom. Preto vytvárame jedinečný zoznam certifikovaných odborníkov, ktorí Vám radi pomôžu sa zorientovať a správne používať EO.

5. Percentuálny podiel hlavných účinných látok

Silica je prítomná v každej rastline v rôznom pomere. Je to voňavá esencia, duch rastliny a hoci jeho silu môžme cítiť na niekoľko metrov, v rastline sa vyskytuje prirodzene len minimálne množstvo 0,1-2% silice. Silice extrahované z rastliny parnou destiláciou, sa označujú ako esenciálne oleje. Tieto informácie sú získavané z originálnych certifikátov analýzy, ktoré nám poskytuje destiléria pre každú novú šaržu EO. Tieto aktívne látky sú chemické zlúčeniny prirodzene sa vyskytujúce v rastlinách, na základe ktorých môžeme predpokladať účinky EO na organizmus.

6. Produkt organického poľnohospodárstva

EO Voniava sú síce čisto prírodného pôvodu, ale v prírode sa v takej koncentrácii nevyskytujú. Preto je s nimi potrebné zaobchádzať s určitou dávkou opatrnosti, rozumu, ale aj vďaky a úcty. Pre tak malý obsah silíc v rastlinách, sa na získanie 10ml EO, môže použiť aj niekoľko kilogramov materiálu, čo sa rovná množstvu hodín práce farmárov, sily slnka aj vetra a výživy zeme aj vody. Preto je podľa nás potrebné pri EO upozorniť na dôležitosť podpory organického poľnohospodárstva, ktoré sa k pôde a životu na poli správa s náležitou starostlivosťou a vedomím, že rovnováha v prijímaní a dávaní je jedným z najdôležitejších faktorov dlhodobo fungujúcej spolupráce.