Uverejnené Vložiť komentár

Ruža hrdzavá vs. ruža psia – ktorý šípkový olej je najkvalitnejší?

Dalo by sa ľahko predpokladať, že všetky šípkové oleje sú rovnaké. Všetky hydratujú pokožku a sú lisované zo semien šípok – plodov ruží…

V skutočnosti to nie je úplne tak. Všetky šípkové oleje nie sú vytvorené rovnako. Existuje niekoľko druhov produktov, ktoré pochádzajú z rôznych druhov ruží. Rovnako ako sa dve rôzne druhy ruží môžu líšiť v ich vzhľade, tiež sa líši sila a účinky ich olejov na pokožku.

Dva najbežnejšie druhy šípkového oleja používané v prírodnej starostlivosti o pleť, sa získavajú z druhov ruží nazývaných Rosa Canina (ruža psia) a Rosa Rubiginosa (ruža hrdzavá). Obidve majú odlišné zloženie základných mastných kyselín a živín, a preto majú na pokožku iný vplyv.

Tu sú hlavné rozdiely, takže si môžete vybrať, ktorý z nich je pre vás najvhodnejší …

RUŽA PSIA (Rosa Canina)

Známa tiež ako „Dog Rose“, je pôvodom z Európy, severozápadnej Afriky a Ázie. Olej z tejto ruže je známy svojimi hydratačnými vlastnosťami a schopnosťou pomôcť s regeneráciou a opravou pokožky. Obsahuje vitamíny A, D a E a jeho zloženie je tvorené približne zo 71% esenciálnymi mastnými kyselinami.

Je to bohatý zdroj Omega 3, 6 a 9, z ktorých všetky pomáhajú podporovať zdravú regeneráciu pokožky v základnej vrstve epidermy. Má vyššie hladiny Omega 6 a 9 ako Rosa Rubiginosa, ale celkovo je obsah esenciálnej mastnej kyseliny nižší.

RUŽA HRDZAVÁ (Rosa Rubiginosa)

Táto ruža, známa tiež ako „Rosa Mosqueta“, pochádza z južných Ánd v Čile. Obsah esenciálnych mastných kyselín oleja z ruže hrdzavej je vyšší, približne 78%.

Rovnako ako Rosa Canina je Rosa Rubiginosa bohatým zdrojom vitamínov a minerálov podporujúcich pokožku, ktoré pomáhajú predchádzať oxidačnému poškodeniu. Jeho zloženie obsahuje vitamíny A, C a beta-karotén, spolu s esenciálnymi mastnými kyselinami Omega 3, 6 a 9. Pre pokožku náchylnú na akné je olej z ruže hrdzavej vhodnejší, pretože má nižší obsah Omega 9.

Hlavným atribútom, vďaka ktorému sa Rosa Rubiginosa odlišuje od Rosa Canina, je jej obsah kyseliny retinovej. Vďaka tejto prírodnej aktívnej látke je Rosa Rubiginosa známa, a preto je tak účinná pri obnove a regenerácii tkanív jaziev a vyblednutí jemných línií a vrások. Je to prírodný derivát vitamínu A, ktorý sa zúčastňuje v procese regenerácie pokožky.

Nech už si vyberiete ktorýkoľvek šípkový olej, našou radou je skúsiť nájsť ten, ktorý bol získaný z etických a trvalo udržateľných zdrojov a pestovaný bez použitia syntetických pesticídov.

Ak hľadáte šípkový olej na zlepšenie vzhľadu vrások, jaziev alebo škvŕn, zistilo sa, že Rosa Rubiginosa je mimoriadne účinná, a my veríme, že má výhodu oproti druhu Rosa Canina. To je dôvod, prečo používame túto rozmanitosť v našej prírodnej rade starostlivosti o pleť.

Šípkové oleje sú síce z ruží, ale nečakajte, že budú po ružiach voňať. Silice, prchavé vonné látky, sa totižto nachádzajú v ružových lupeňoch počas kvitnutia rastliny. Ak teda chcete, aby Váš šípkový olej voňal, pridajte doň pár kvapiek esenciálneho oleja z ruže.

RUŽA DAMAŠSKÁ (Rosa Damascena)

Najviac terapeutických účinkov sa pripisuje práve Ruži damašskej, pôvodne pochádzajúcej zo Sýrie, dnes veľmi známej práve vďaka Bulharskému údoliu ruží, kde divoko rastie a dosahuje najvyšší obsah účinných látok. R. damascena sa v starodávnej medicíne používala pri bolestiach brucha a hrudníka, na posilnenie srdca, liečbu menštruačného krvácania, tráviacich problémov a zníženie zápalových procesov v tele. Severoamerické indiánske kmene používali odvar z koreňa rastliny R. damascena ako liek na zmiernenie kašľa u detí. 

Dnes sa R. damašská pestuje najmä na výrobu ružového esenciálneho oleja – tzv. absolutu, z jej okvetných lístkov. Je to jeden z najvzácnejších olejov na svete, pretože na jeho výrobu je potrebné veľké množstvo suroviny. Na jeden kilogram ružového absolutu je totiž potrebné nazbierať okolo štyroch ton ruží. Táto nesmierna sila ružovej esencie je predmetom rôznych vedeckých výskumov, ktoré jej účinky napríklad porovnávaju s diazepamom. Ruža totiž pomáha pri depresii, smútku, úzkosti, stresu, ukľudňuje nervy aj svalové napätie.


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.