Uverejnené Vložiť komentár

Veľký sprievodca bezpečným riedením esenciálnych olejov

Maximálne riedenie v rastlinnom oleji podľa použitia

RIEDENIEPočet kvapiek*Objem nosného olejaPoužitie
1%5-6
kvapiek*
30mldeti, chronické ťažkosti, tehotné ženy
2%10-12
kvapiek*
30mldospelý človek pri produktoch dennej alebo dlhodobej spotreby
3%15-18 kvapiek*30mlzmesi na konkrétny účel, bežné poranenia a problémy s pravidelnou aplikáciou max 3-4 týždne
5%25-30
kvapiek*
30mlakútne poranenia a problémy max 1 týždeň
* Počet kvapiek je orientačný a platí pre esenciálne oleje Voniava ( vyrátava sa na základe počtu miligramov na kvapku)

Maximálny orientačný dermálny level pre rôzne typy produktov

TYP PRODUKTURIEDENIE
Pleťová kozmetika0.2-1.5%
Telová masáž1.5-3%
Kúpeľové produkty1-4%
Špecifické použitie3-10%
Bolesti, poranenia5-15%
Akné, bodnutia hmyzom, plesňové infekcie25-100%

AromaKúpeľ

3-4 kvapky do polievkovej lyžice rastlinného oleja alebo čistého tekutého mydla + 60ml himaájskej soli

Prečo sa esenciálne oleje nerozriedia v mlieku ani v čistej soli, vysvetľuje celosvetovo popredný inštitút Tisserand.

Osviežovač priestoru v spreji

50ml vody + 25kv esenciálneho oleja do fľaštičky s rozprašovačom, pred použitím pretrepať a rozprášiť do priestoru

Esenciálne oleje a deti

Vek dieťaťaForma aromaterapie
DO 3 MESIACOVŽiadna podporná forma aromaterapie pre dieťa a matku – maximálne vo forme vdychovania nálevu či bylinného čaju pre mamu, bezpečnejšie je zvoliť vdychovanie slaného bylinného vývaru
DO 3 ROKOVHydroláty (Kvetová voda) do difuzéra, hydroláty na ošetrenie rán, štípancov – rumanček, levanduľa, aplikácia na oblečenie
DO 5 ROKOVNepriama inhalácia (difúzovanie v priestore a následné vyvetranie) v obmedzenom množstve a druhu esenciálnych olejov
NAD 5 ROKOV1% riedenie (5-6kv do 30ml základového rastlinného oleja)
NAD 10 ROKOV2% riedenie, prípadne polovičný počet kvapiek ako pre dospelých, je možné používať na priamu inhaláciu bezpečne aj EO s vysokým obsahom 1.8 cineolu – ako napr. Rozmarín a Eukalyptus

Nie je kvapka ako kvapka – pozor na výnimky


Pomery aj počty kvapiek sú zovšeobecnené a platia pre väčšinu esenciálnych olejov, avšak, všade existujú výnimky. Tak, ako aj na lúke niektoré kvety voňajú viac, ako iné, vyznačujú sa niektoré druhy esenciálnych olejov špecifickými vlastnosťami aj silou. Presnejšie by bolo uviesť množstvá v gramoch, čo je však pre použitie pre bežného človeka nepoužiteľné.

Tri empirické výskumy* testovali 3 – 7 typov kvapátok a 1,23 a 25 rozdielnych esenciálnych olejov. Vo všetkých troch výskumoch, počet kvapiek v 1ml esenciálneho oleja varioval medzi 20 – 40kvapiek.

Môžeme teda v priemere uvažovať o 1ml esenciálneho oleja, ako o 30 kvapkách, ale je to vždy len spriemerovaný predpoklad a nemusí zodpovedať skutočnosti. Pri niektorých druhoch esenciálnych olejov aj jedna kvapka naviac môže ovplyvniť výsledný efekt. (*Svoboda et al 2001, Olleveant et al 1999, formulabotanica.com)

Maximálne dermálne riedenie pre dospelých

Niektoré zo základných esenciálnych olejov a ich odporúčaného maximálneho riedenia pre aplikáciu na pokožku dospelého človeka, nájdete aj v nasledujúcom zozname. Jedná sa o riedenia, ktoré odporúčame pre dané chemotypy esenciálnych olejov, ktoré nájdete v ponuke značky Voniava. Nejedná sa o univerzálne odporúčania. Pre konkrétnu podpornú liečbu formou aromaterapie odporúčame kontaktovať certifikovaného klinického aromaterapeuta.

Názov EO (Latinský názov)Maximálne dermálne riedenie pre dospeléhoOdkaz na profil EO
Badián (Illicum verum)1,75%viac info
Bazalka (Ocimum basilicum)3,3%viac info
Bergamot (Citrus bergamia)0,4%viac info
Céder (Cedrus atlantica)8%viac info
Škorica (Cinnamomum zeylanicum)listy 0,6% kôra 0,07%viac info
Šalvia muškátová(Salvia sclarea)0,25%viac info
Klinčeky (Syzygium aromaticum)0,5%viac info
Cyprus (Cupressus semipervirens)5%viac info
Eukalyptus (Globulus)15%viac info
Eukalyptus (Radiata)20%viac info
Borievka (Juniperus communis)8%viac info
Vavrín (Laurus nobilis)0,5%viac info
Levanduľa (Lavandula angustifolia)10%viac info
Citrón (Citrus limon)2%viac info
Citrónová tráva (Cymbopogon flexuosus)0,7%viac info
Mandarínka (Citrus reticulata)8%viac info
Pomaranč (Citrus sinensis)5%viac info
Oregano (Origanum vulgare)1,1%viac info
Palo santo (Bursera graveolens) 3,4%viac info
Mäta (Mentha piperita)5,4%viac info
Borovica (Pinus sylvestris)2%viac info
Ruža damašská OTTO (Rosa damascena)0,6%viac info
Rozmarín (Rosmarinus officinalis)16,5%viac info
Čajovník (Melaleuca alternifolia)15%viac info
Tymián (Thymus vulgaris)2%viac info
Vetíver (Vetiveria zizanoides)5%viac info
Gaultéria (Gaultheria procumbens)2,4%viac info
Ylang-ylang (Cananga odorata)0,8%viac info

Čo by ste mali vedieť

EO s obsahom eugenolu a cinamylaldehydu

Z najznámejších olejov tu patrí škorica a klinčeky, ktoré obsahujú veľmi výrazné, hrejivé látky, ktoré pri nesprávnom riedení môžu vyvolať alergickú reakciu na pokožke až vo forme podobnej popáleninám. Pri týchto olejoch by sme vyššie spomínané počty kvapiek stiahli aspoň na polovicu. Pre osoby so zníženou zrážanlivosťou krvi či vysokým krvým tlakom, pre malé deti a ľudí s citlivou pokožkou neodporúčame používanie týchto esenciálnych olejov. Existujú tiež jemnejšie druhy škorice, ktoré nie su destilované z kôry, ale listov. Je to určite bezpečnejšia voľba. Nájsť ju môžete aj v portfóliu organických esenciálnych olejov Voniava.


EO s obsahom limonenu

Patria tu citrusové esenciálne oleje lisované z kôry citrusov, ako je bergamot, limetka, horký pomaranč, grapepfruit a citrón a tiež niektoré drevité vône, napríklad palo santo. Esenciálne oleje s obsahom limonenov (neplatí pri sladkom pomaranči a mandarínke, alebo ak sú spomínané EO vyrobené parnou destiláciou) totiž zvyšujú senzitivitu pokožky na slnečné žiarenie už pri 3 kvapkách na 30ml rastlinného oleja. Nemali by sme si preto natierať tie časti pokožky, ktoré budeme vystavovať slnečnému žiareniu, a to platí dvojnásobne počas horúcich letných dní.


EO s obsahom mentolu

Sú to esenciálne oleje z všetkých druhov mäty, gáfru, eukalyptu, ktoré pôsobia chladivo na pokožku a ich výraznú koncentráciu v oleji odporúčame zriediť dvojitou dávkou základového oleja. Pri vysokej koncentrácii týchto olejov môže pokožka namiesto schladenia pociťovať naopak pálenie a podráždenie.

Špecifické skupiny ľudí

Špeciálnu pozornosť pri výbere olejov a zváženie odbornej pomoci pri práci s aromaterapiou by mali zvážiť najmä osoby so zmenenou zrážanlivosťou krvi, problémami s tlakom, tehotné, dojčiace ženy a deti do 3 rokov.

Bezpečná aromaterapia

Voniava nie je len značka kvalitných organických produktov aromaterapie. Jej cieľom je vzdelávať individuálnych používateľoch o bezpečnej aromaterapii a spôsoboch použitia rôznych ďalších druhov a foriem rastlinných extraktov pre podporu zdravia tela aj duše.

Preto pri každom produkte nájdete celý profil esenciálneho oleja, či základovej suroviny, vrátane odporúčaní aj upozornení pre špecifické skupiny ľudí, recepty a návody, ako správne pracovať s danými surovinami a využiť čo najviac a pritom bezpečne veľký potenciál aromaterapie.

Úzko tiež spolupracujeme s projektom Herbárium, ktorý k Vám prináša hotové produkty, ako sú bylinné maste, rastlinné extrakty, parfémy, vydymovadlá, liečivé živice a zároveň praktické workshopy orientované na výrobu produktov dennej spotreby, ale aj tých na podporu zdravia tela aj duše.

Viac o našej filozofii si môžete prečítať na tejto stránke: O nás

Čo by Vás mohlo zaujímať:

HYDROLATERAPIA – liečivá voda s dušou rastliny

Naučte sa používať hydroláty – jemný a účinný spôsob spolupráce vody a rastlín a bezpečnú forma aromaterapie pre všetkých, vrátane detí a mamičiek.

Ako bezpečne používať esenciálne oleje?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa terapeuticky bežne používajú esenciálne oleje: difúzia (inhalácia), cez pokožku, v kúpeli, či saune, aj perorálne. Čítajte ďalej a naučte sa, akú formu aplikácie použiť v konkrétnych situáciách.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.